Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br/>Akceptuję pliki cookies
 
 
 
 
Aktualności
 
Galeria

Zobacz Galerię &raquo;

 
 
 
 
 
 
 
Sonda
W jaki sposób Pan/Pani wybrali nasz Dom?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [30-06-2022]: 248
Wizyt ogółem: 308467
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 2

wielkość tekstu A A A
 

11 listopada

 
  • 11listopada
  • SC 0127 (1)
  • SC 0130
  • SC 0132
  • SC 0133

Po krótkim przedstawieniu genezy i przyczyn powstania Święta Niepodległości, obejrzeliśmy jak prze prawie 100 lat Polacy obchodzą ten dzień. Na archiwalnych nagraniach obejrzeliśmy 20 rocznicę z 1938 roku. potem wybuchła II Wojna Światowa i Dzień Niepodległości na długo zniknął ze świątecznych kart kalendarza. Dopiero w 1989 roku, ówczesny rząd przywrócił to święto do łask. Co roku organizowana jest defilada polskich wojsk na Placu Piłsudskiego, a popołudniu organizowane są marsze różnych grup społecznych. Duże oburzenie wśród naszych Mieszkańców wywołały relacje z ostatnich lat, w których to grupy chuliganów dewastowały Warszawę i niszczyły święto wszystkich Polaków. Na szczęście relacja z zeszłego roku pokazała, że potrafimy 11 listopada zachowywać się w sposób przyzwoity.

Potem obejrzeliśmy relację z Biegu Niepodległości, który odbywa się co roku o 11:11, a jego trasa prowadzi przez Centrum Warszawy. Ponad 13 tysięcy osób, ubranych w białe i czerwone koszulki wzięło udział w zeszłym roku. Przed biegiem, zawodnicy wspólnie odśpiewują Hymn Polski i ruszają w 10 kilometrową trasę. Osobiście uważam, że jest to najlepsza forma pokazania swojego patriotyzmu.

Na koniec zobaczyliśmy budujący materiał z Dalekiego Wschodu, jak na tle Święta Niepodległości postrzegają nas Tajwańczycy.

Posłuchaliśmy również o planach wybudowania Muzeum Historii Polski na 100-lecie niepodległości.

W końcu obejrzeliśmy krótki spektakl uczniów Zespołu Szkól Zasadniczych z Gołdapii - Teatr Cieni - Święto Niepodległości.

Miejmy nadzieję, że w tym roku 11 listopada będzie dniem tylko podniosłym i wszystkie uroczystości przebiegną w duchu patriotycznym i ogólnym poszanowaniu.

 
Autor:M.J.
 
 
 
 

Designed: logo ecms  [based on Quick.Cms]