Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
 
 
 
 
Aktualności
 
Galeria

Zobacz Galerię &raquo;

 
 
 
 
 
 
 
Sonda
W jaki sposób Pan/Pani wybrali nasz Dom?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [31-01-2023]: 132
Wizyt ogółem: 353518
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1

wielkość tekstu A A A
 

Stanisław Moniuszko

 

 W 2019  roku przypada 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Obchody tej rocznicy - wspólnej dla Polski, Litwy i Białorusi - patronem objęło UNESCO. 

Nasze spotkanie z "Ojcem Polskiej Opery Narodowej" rozpoczęliśmy utworem muzycznym Ireny Santor, która zaśpiewała "Prząśniczkę". Następnie prezentacja multimedialna przypomniała nam najważniejsze fakty z życia kompozytora. Tu ciekawostka - czy wiecie skąd pochodziła matka Moniuszki i czym zajmowała się jego rodzina? Otóż, Elżbieta z Madżarskich wywodziła się z przybyłych z Węgier Ormian, trudniących się produkcją pasów słuckich (kontuszowych) . Spotkanie przeplatane było utworami muzycznymi artysty, zaś zakończył je dramat filmowy według opery Stanisława Moniuszki "Halka", gdzie główną rolę grała Lili Zielińska.

Okazuje się, że Stanisław Moniuszko - jak wykazały badania NCK - jest powszechnie znanym w Polsce kompozytorem, ale wiedza o jego życiu i twórczości jest niska i  pobieżna. Moniuszko jest najmniej znany wśród przedstawicieli najmłodszej badanej grupy (18-25 lat).

 
Autor:M.J.
 
 
 
 

Designed:   [based on Quick.Cms]