Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br/>Akceptuję pliki cookies
 
 
 
 
Aktualności
 
Galeria

Zobacz Galerię &raquo;

 
 
 
 
 
 
 
Sonda
W jaki sposób Pan/Pani wybrali nasz Dom?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [06-10-2022]: 98
Wizyt ogółem: 328766
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 2

wielkość tekstu A A A
 

Szymanowski Karłowicz Czochralski

 
  • 18.02.211
  • 18.02.212
  • 18.02.213
  • 18.02.214

 Dzisiaj bardzo wiele różnych tematów poruszyliśmy. Zaczęliśmy od  wycieczki do Hiszpani, a konkretnie do autonomicznego regionu Navarra. Dotarł tam kiedyś Ernest Hemingway i zakochał się w tym regionie. Obejrzeliśmy sanfermin - hiszpańskie święto ku czci św Firmina obchodzone co roku w Pampelunie. Następnie przenieśliśmy się na drugi koniec Europy - do Armenii -  najstarszego chrześcijańskiego państwa świata. To tutaj swą podróż zakończyła Arka Noego. Natknęliśmy się na mnóstwo kościołów, klasztorów i innych budynków religijnych. Część z nich została zamieniona na meczety lub cerkwie. Bardzo burzliwe wydarzenia w historii Armenii przetoczyły się przez ten region.

Następnie prezentacja dwóch wielkich, polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza. Pierwszy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym na świecie polskim muzykiem. Drugi zginąl tragicznie w polskich Tatrach w wieku 33 lat i jego twórczość jest dużo mniejsza. 

Na koniec film dokumentalny o Janie Czochralskim , niedocenianym za życia polskim chemikiem i wynalazcą. Aktualnie jest najczęściej cytowanym, polskim uczonym na świecie.

 
Autor:M.J.
 
 
 
 

Designed: logo ecms  [based on Quick.Cms]