Jak dbać o aktywność fizyczną osób w podeszłym wieku?
Osoby starsze bardzo często borykają się z problemami zdrowotnymi, w tym z bólami mięśni i stawów, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Receptą na wszelkie dolegliwości obok leków jest ruch — ćwiczenia pod okiem specjalistów. Fizjoterapeuci na podstawie wyników badań oraz rozmowy z pacjentem przygotują zestaw ćwiczeń, które pozwolą wrócić do sprawności i uśmierzą ból.
Aktywność fizyczna w profilaktyce chorób wieku starszego
Wraz z upływem lat organizm człowieka słabnie. Pojawiają się choroby układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnienia stawów, osteoporoza, czy zaburzenia pamięci, które znacznie obniżają komfort funkcjonowania. W leczeniu wymienionych dolegliwości, ale również profilaktyce ważne miejsce zajmuje aktywność ruchowa. Systematyczny trening pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zmiany krążeniowe. Chroni też przed spadkiem masy mięśniowej, zapobiega pojawieniu się nadwagi, cukrzycy typu 2, depresji i wydłuża tym samym komfort samodzielnego funkcjonowania seniora.
Jak powinien wyglądać trening osoby starszej?
Zajęcia ruchowe powinny być dostosowane do możliwości i stanu zdrowia seniora. Dlatego przygodę z treningami warto rozpocząć pod okiem specjalistów. Rehabilitanci czy fizjoterapeuci zatrudnieni w dziennych domach opieki, domach seniora, sanatoriach na podstawie badań lekarskich i wywiadu z pacjentem przygotują indywidualny zestaw ćwiczeń, który pozwoli cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Warto wspomnieć, że nie bez znaczenia dla kondycji fizycznej jest wykonywanie codziennych czynności, jak na przykład sprzątanie. Ćwiczenia warto rozpocząć od niewielkiego wysiłku fizycznego i stopniowo zwiększać częstotliwość ćwiczeń, ich czas oraz stopień zaawansowania. To pozwoli przyzwyczaić organizm do wysiłku i uchroni przed pojawieniem się ewentualnych kontuzji. Warto postawić na początku na spacery, jazdę na rowerze, aby później zapisać się na pływalnię, aerobik lub zacząć uprawiać tenis, podnoszenie ciężarów lub taniec.