Metody stymulacji intelektualnej seniorów
Aby cieszyć się życiem, potrzebna jest nie tylko dobra forma fizyczna, ale również sprawny i rześki umysł. Seniorzy, którzy szukają nowych wyzwań, są dłużej aktywni i zachowują dobrą pamięć.
Czy stymulowanie intelektualne seniorów jest potrzebne?
Wraz z upływem lat zdolność do kojarzenia, zapamiętywania długotrwałego i jakość pamięci krótkotrwałej jest niestety coraz gorsza. Wystarczy jednak poświęcić kilka minut na codzienną gimnastykę umysłu, aby efektywnie ćwiczyć pamięć. Zmuszanie umysłu do systematycznej pracy sprawia, że mózg dłużej zachowuje swoją sprawność, jak również jest gotowy do podjęcia nowych wyzwań. Bardzo ważną sprawą jest pobudzenie do działania wszystkich obszarów mózgu. Codzienne ćwiczenie pamięci to jedno, jednak kluczowe jest stymulowanie koordynacji, koncentracji oraz kreatywności. Gimnastyka umysłu seniora powinna być urozmaicona. Osoby starsze powinny codziennie wykonywać różnorodne ćwiczenia umysłowe, które pozwolą na aktywizację obu półkul mózgowych.
W jaki sposób pobudzać intelektualnie seniorów?
Ludzki mózg, podobne jak mięśnie musi być zmuszany do wysiłku. Regularna stymulacja intelektualna jest niezbędna, gdyż tylko wtedy zmiany zachodzące w mózgu będą efektywne. Stymulacja może być dokonywana wieloma metodami. Duże znaczenie dla utrzymania sprawności intelektualnej ma czytanie. Można czytać nie tylko książki, ale także magazyny czy gazety. Rodzaj tekstu ani jego gatunek w tym wypadku nie ma większego znaczenia, wystarczy sam akt czynnego czytania. Doskonałym sposobem na aktywizowanie mózgu jest także rozwiązywanie krzyżówek, szarad, łamigłówek oraz gra w warcaby, szachy lub karty. Można także uprawiać różne formy piśmiennictwa, lub grać na instrumencie. Dobrym pomysłem jest także kontakt z szeroko rozumianą sztuką. Każda forma aktywności powinna być dostosowana do możliwości osoby starszej, nie powinna być ona zbyt długa i męcząca. Różnorodne zajęcia rozwijające dla seniorów zapewnia zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy Promyk.