Umieszczenie seniora w domu opieki - jak zdecydować się na ten trudny krok?
Umieszczenie seniora w domu opieki to niezwykle trudna decyzja, często obarczona wyrzutami sumienia. Warto jednak zdać sobie sprawę, że zapewnienie należytej opieki bliskiej osobie w stworzonej do tego placówce jest najlepszym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. W naszym wpisie podpowiadamy, kiedy umieszczenie seniora w domu opieki jest dobrym rozwiązaniem oraz w jaki sposób uporać się z poczuciem winy.
Kiedy zdecydować się na dom opieki dla seniora?
Wielu z nas pragnęłoby, by opiekować się swoimi rodzicami oraz dziadkami do końca ich życia, jednak z wielu względów jest to niemożliwe. Bardzo często bowiem stan zdrowia bliskiej nam osoby jest na tyle poważny, że sami nie jesteśmy w stanie się nią zajmować i potrzebna jest fachowa opieka medyczna oraz pielęgniarska. Tego typu nadzór nad starszą osobą jest w stanie zapewnić jedynie dom opieki.
Warto także przemyśleć skierowanie bliskiej osoby do domu dla seniora wtedy, kiedy starsza osoba wymaga całodobowej obecności, której nie jesteśmy w stanie zapewnić z powodów zawodowych lub rodzinnych obowiązków. Dotyczy to osób we względnie dobrym stanie fizycznym, lecz nieradzących sobie z codziennymi czynnościami.
Zdarzają się również sytuacje, w których opiekujemy się na co dzień starszymi, częściowo już niedołężnymi rodzicami lub dziadkami, kiedy na świecie pojawia się niemowlak. Noworodek wymaga nieustannej troski, a pogodzenie opieki nad małym dzieckiem i niedomagającym dorosłym staje się po prostu niemożliwe. Jest to moment, w którym należy poszukać domu opieki dla seniora.
Należy zdać sobie również sprawę, że zorganizowanie systemu opieki naprzemiennej nad starszą osobą w dużej rodzinie zazwyczaj nie nastręcza większych trudności. Jeśli jednak jesteśmy dla starszej osoby jedyną rodziną, a jednocześnie prowadzimy życie zawodowe i prywatne, zagwarantowanie jej bezpieczeństwa staje się niemożliwe. Wówczas najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji jest umieszczenie seniora w domu opieki.
Jak uporać się z wyrzutami sumienia, związanymi z umieszczeniem seniora w domu opieki?
Oddaniu seniora do domu opieki towarzyszą poczucie winy i wyrzuty sumienia. Aby się z nimi uporać należy zdać sobie sprawę, że oddanie osoby starszej do domu opieki jest jedynym rozwiązaniem, które zapewni naszemu bliskiemu bezpieczeństwo i fachową opiekę. Jest ono zatem dowodem troski i miłości, a nie chęcią „pozbycia się” kłopotu.
Co więcej, opiekując się samodzielnie starszą osobą nie jesteśmy w stanie zapewnić jej dostatecznej ilości kontaktów społecznych, niezbędnych, aby senior zachował zdrowie i równowagę psychiczną. Przebywając w domu opieki razem z innymi, starszymi osobami, nasz senior będzie miał okazję nawiązać nowe przyjaźnie oraz znajomości, dzięki czemu poczuje się potrzebny i lubiany. Poczucie przynależności do grupy jest bowiem tak samo ważne dla osób starszych, co dla nas samych.
Ponadto, aby uporać się z wyrzutami sumienia, towarzyszącymi umieszczeniu seniora w domu opieki, warto wybrać placówkę, spełniającą najwyższe wymagania. Mając bowiem pewność, że w domu opieki wykwalifikowany personel należycie i fachowo zajmie się naszym bliskim odczujemy mniejsze wyrzuty sumienia. Spokojni, że nie stanie się mu krzywda, będziemy mogli oddać się codziennym obowiązkom, odwiedzając naszego bliskiego w każdej dowolnie wybranej chwili.
Co oferuje Dom Opieki „Promyk”?
Nasz dom opieki „Promyk” oferuje swoim pensjonariuszom pobyty stałe, czasowe lub dzienne z opieką lekarską dwa razy w tygodniu. Przez całą dobę zapewniamy profesjonalną opiekę pielęgniarską, a także opiekę asystentów osób niepełnosprawnych. Ponadto proponujemy bogaty wachlarz zajęć terapeutycznych oraz zabiegów i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Gwarantujemy pełne wyżywienie, dostosowane do potrzeb dietetycznych naszych podopiecznych, zaopatrzenie w leki i środki pomocnicze w ramach programu "bezpłatne leki dla Seniora 75+". W trosce o dobre samopoczucie psychiczne umożliwiamy im dostęp do usług fryzjerskich, opieki duszpasterskiej, nieograniczonych wizyty bliskich, a także kontakt telefoniczny i video-konferencje. Dbamy również o rozrywkę: nasi seniorzy mogą korzystać z kina domowego, a także uczęszczać na koncerty, przedstawienia, prezentacje, gry, zabawy oraz karaoke. Zapewniamy pokoje dwuosobowe z łazienką dla osób sprawnych oraz pokoje dwu i trzyosobowe dla osób niepełnosprawnych, ze specjalistycznymi łóżkami ortopedycznymi i materacami przeciwodleżynowymi. Pacjenci mają ponadto dostęp do biblioteki, sali rehabilitacyjnej i ogrodu. Zapraszamy osoby starsze i niepełnosprawne w różnym stanie zdrowia.