Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br/>Akceptuję pliki cookies
 
 
 
 
Aktualności
 
Galeria

Zobacz Galerię &raquo;

 
 
 
 
 
 
 
Sonda
W jaki sposób Pan/Pani wybrali nasz Dom?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [26-06-2022]: 127
Wizyt ogółem: 307198
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1

wielkość tekstu A A A
 

Boże Ciało

 
  • 14.06.171
  • 14.06.172
  • 14.06.173

Uroczystość Bożego Ciała w Polsce obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Po krótce przypomnieliśmy sobie genezę powstania święta oraz ważne daty z nim związane.

Następnie przeszliśmy do prezentacji sylwerki świętego brata Alberta, który jest jednym z patronów roku 2017. Adam Chmielowski, bo tak nazywał się brat Albert, to postać o bardzo bogatej biografii. Jako student brał udział w Powstaniu Styczniowym, gdzie pod Mełchowem stracił nogę, potem studiował malarstwo w Paryżu, Gandawie i Monachium. W 1874 roku wrócił do Polski i zaczął tworzyć dzieła o tematyce religijnej (najsłynniejsze "Ecce homo"). Później przywdział habit jezuitów, przeniósł się do Krakowa, gdzie pomagał biednym i bezdomnym. W 1887 roku założył swój własny zakon Braci Albertynów. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym organizując dla nich pracę.

Wyniesienie Brata Alberta do chwały ołtarzy, zarówno beatyfikacji (1983 Kraków) jak i kanonizacji (1989 Rzym) dokonał Papież Jan Paweł II.

Motto życiowe Brata Alberta:

"Powinno się być dobrym jak chleb, jak chleb, który leży na stole, z którego każdy może kęs ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny"

 
Autor:M.J.
 
 
 
 

Designed: logo ecms  [based on Quick.Cms]