Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br/>Akceptuję pliki cookies
 
 
 
 
Aktualności
 
Galeria

Zobacz Galerię &raquo;

 
 
 
 
 
 
 
Sonda
W jaki sposób Pan/Pani wybrali nasz Dom?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [17-08-2022]: 3
Wizyt ogółem: 317314
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1

wielkość tekstu A A A
 

Krzysztof Penderecki

 
  • 15.04.202
  • 15.04.203
  • 15.04.204

 Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę 29 marca 2020 roku. W muzyce XX wieku nikt nie zrobił  takiej kariery jak on. Pochodził z wielokulturowej  rodziny, w drzewie genealogicznym znajdziemy korzenie ormiańsko-niemiecko-polskie. Pendereckiego charakteryzuje fakt, że poza instrumentami  wielkiej orkiestry symfonicznej, maestro wprowadził wiele innych dźwięków, między innymi: arkuszblachy imitujący grzmoty, gwizdki, dźwięk syreny, piłę, maszynę do pisania i wiele innych. Kiedy poznał go już cały muzyczny świat, zaczął tworzyć dzieła bardziej przystępne dla zwykłego melomana.

Obejrzeliśmy kilka ciekawych rozmów z Krzysztofem Pendereckim i jego żoną. Przenieśliśmy się także do jego ukochanych Lusławic, gdzie odrestaurował XVIII wieczny pałac, a na 30 hektarowym parku stworzył niezwykły ogród z prawie dwoma tysiącami gatunków drzew i roślin przywiezionych z różnych zakątków świata. Wysłuchaliśmy także fragmentów kilku dzieł artysty, między innymi: "Tren - hołd Hiroszimie", "Pasję według świętego Łukasza," "VIII symfonię - Pieśni przemijania", czy "Polskie Requiem". Muzykę Krzysztofa Pendereckiego wykorzystano także w wielu filmach: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Egzorcysta", "Lśnienie" "Dzikość serca", "Katyń" i innych.

W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie odprawiona została prywatna msza pogrzebowa, podczas której rodzina pożegnała wybitnego kompozytora. Spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kościele świętego Piotra i Pawła w Krakowie. Rodzina zdecydowała, że odbędzie się to po ustąpieniu epidemii koronawirusa. My uczciliśmy jednego z najwybitniejszych Polaków naszych czasów już dzisiaj

 
Autor:M.J.
 
 
 
 

Designed: logo ecms  [based on Quick.Cms]