Botticelli Florencja i Medyceusze
1108-2022
mistrz włoskiego Odrodzenia
...Miasto z ruin
0408-2022
Warszawa przed,w trakcie i po wojnie
...Marsylia
2807-2022
południowa Francja
...Morze które zniknęło
2107-2022
topniejący lodowiec
...- Zobacz Więcej
Wizyt dzisiaj [17-08-2022]: 3
Wizyt ogółem: 317314
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę 29 marca 2020 roku. W muzyce XX wieku nikt nie zrobił takiej kariery jak on. Pochodził z wielokulturowej rodziny, w drzewie genealogicznym znajdziemy korzenie ormiańsko-niemiecko-polskie. Pendereckiego charakteryzuje fakt, że poza instrumentami wielkiej orkiestry symfonicznej, maestro wprowadził wiele innych dźwięków, między innymi: arkuszblachy imitujący grzmoty, gwizdki, dźwięk syreny, piłę, maszynę do pisania i wiele innych. Kiedy poznał go już cały muzyczny świat, zaczął tworzyć dzieła bardziej przystępne dla zwykłego melomana.
Obejrzeliśmy kilka ciekawych rozmów z Krzysztofem Pendereckim i jego żoną. Przenieśliśmy się także do jego ukochanych Lusławic, gdzie odrestaurował XVIII wieczny pałac, a na 30 hektarowym parku stworzył niezwykły ogród z prawie dwoma tysiącami gatunków drzew i roślin przywiezionych z różnych zakątków świata. Wysłuchaliśmy także fragmentów kilku dzieł artysty, między innymi: "Tren - hołd Hiroszimie", "Pasję według świętego Łukasza," "VIII symfonię - Pieśni przemijania", czy "Polskie Requiem". Muzykę Krzysztofa Pendereckiego wykorzystano także w wielu filmach: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Egzorcysta", "Lśnienie" "Dzikość serca", "Katyń" i innych.
W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie odprawiona została prywatna msza pogrzebowa, podczas której rodzina pożegnała wybitnego kompozytora. Spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kościele świętego Piotra i Pawła w Krakowie. Rodzina zdecydowała, że odbędzie się to po ustąpieniu epidemii koronawirusa. My uczciliśmy jednego z najwybitniejszych Polaków naszych czasów już dzisiaj




